Chór " Echo kresów" powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Kresowian Kędziezryn-Koźle. Pierwsze próby odbyły się maj-czerwiec 2011 r. Początkowo działał jako zespół śpiewaczy pod kierownictwem instruktora MOK Wiesława Kwinty . Od października 2011 r. zespół  przejął i prowadzi Adam Wołkowski muzyk :kompozytor, aranżer. wieloletni kierownik wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Kędzierzyn - Koźle; absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako muzyk, dyrygent przepracował wiele lat z różnymi zespołami muzycznymi, koncertując w kraju i za granicą (m. in. z orkiestrą Jamesa Lasta); założyciel Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w 1974r., współtwórca jej sukcesów, z którą pracuje do dziś przekazując swoje cenne zawodowe doświadczenia. Spod jego ręki wyszło wielu znakomitych artystów, zespołów muzycznych, emisariuszy kędzierzyńsko - kozielskiej i polskiej kultury, znanych nie tylko w polsce, ale i w Europie artystów. Organizator największych imprez kulturalnych, a także sportowych o znaczeniu ogólnopolskim i europejskim (4 edycje Pucharu Europy w Triathlonie). Od tego momentu zespół  przekształcił się w chór mieszany działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie - Koźlu pod patronatem Stowarzyszenia Kresowian.

Założeniem pracy chóru jest opracowywanie i wykonywanie utworów muzycznych na 3-4 głosy, utworów z bogatego repertuaru pieśni kresowych, a także w mierę możliwości i zapotrzebowania wykonywania innego repertuaru chóralnego. Poprzez ćwiczenia emisyjne członkowie zespołu poznają tajniki prawidłowego operowania głosem, biorąc czynny udział w krzewieniu kultury muzycznej nie tylko kresowej , Przez śpiew dają upust tęsknocie za własnymi "korzeniami". Założeniem pracy chóru są występy na wszelkich imprezach artystycznych, reprezentowanie miasta Kędzierzyn-Koźle oraz Regionu Opolskiego poprzez udział w konkursach i festiwalach regionalnych i ogólnopolskich, przekazywanie dorobku kultury Kresowej młodym pokoleniom. Debiut chóru ”Echo Kresów” miał miejsce podczas IX Wojewódzkiego Dnia Kultury Kresowej zorganizowanego w Kędzierzynie-Koźlu, na którym były obecne władze miasta powiatu i województwa oraz liczni zaproszeni goście z cełego kraju.Po ponad godzinnym programie pełnego humoru oraz atmosfery lwowskiej ulicy występ został przyjęty z wielką owacją, a chór obsypany zaproszeniami na imprezy w całej Polsce. Aplauz publiczności był miłym zaskoczeniem ,
a jednocześnie motywacją do dalszej intensywnej pracy w rozwijaniu możliwości artystycznej chóru.
W maju br. zespół poprzez głosowanie przyjął oficjalną nazwę " Chór Echo Kresów" działającu przy MOK  w Kędzierzynie-Koźlu pod patronatem aktualnego Stowarzyszenia Kresowian Kędzierzyn-Koźle.

Chór  "Echo Kresów" posiada w swoim repertuarze kilkanaście pieśni kresowych, kolędy a także pieśni patriotyczne na 3-4 głosy w opracowaniu autorskim prowadzącego zespół Adama Wołkowskiego . Skład zespołu to 39 członków: 12 mężczyzn i 27 kobiet. Członkowie chóru to w 90% osoby urodzone na terenie Kresów Wschodnich, przeciętna wieku 68 lat. Najstarszy członek liczy ponad 85 lat, a najmłodszy ponad 50. Pomimo że średnia wieku jest wysoka są pogodną i roześmianą grupą artystyczną, która śpiewając w zespole przeżywa drugą młodość. Co ważne nie jest to grupa zamknięta. „Echo Kresów” czeka na nowych chętnych , którzy zasilą jego szeregi bez względu na wiek. W najbliższych planach koncertowych zespoł bierze pod uwagę wspólny występ ze znanym opolskim zespołem młodzieżowym, ale to niespodzianka.. Wszyscy pracują bardzo intensywnie rozwijając swoje umiejętności głosowe, a na próbach chóru panuje atmosfera rodzinnych spotkań, gdzie niejednokrotnie  powracają  wspomnienia z tamtych lat ,a przypomina o tym gwara lwowska. Prowadzący Adam Wołkowski jest jednocześnie akompaniatorem (akordeon, fortepian) oraz aranżerem wszystkich utworów.

Od momentu założenia , po nieco ponad rocznej działalności chór może pochwalić się nadspodziewanymi sukcesami biorąc udział w prestiżowych Ogólnopolskich Festiwalach , wygrywając do nich eliminacje i osiągając w finałach czołowe lokaty i uznanie w całym Kraju. Chór występował
w różnych miastach Polski dając kilkadziesiąt koncertów. Z bardzej znaczących to koncert
na Ogólnopolskim Pikniku Kresowian w Krakowie organizowanym przez Fundację „Chawira” ,
oraz sukcesy w festiwalach:

Główna nagroda – Laureat Ogólnopolskiego XIV Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „ Wielkie Bałakanie” 16-17 czerwca Żary 2012 Wyróżnienie (I, II, III nagrody nie przyznano) na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Lwowskiej -Kraków 2012
II miejsce w X Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Seniorów „TERAZ MY”
w Warszawie 17-18 listopad 2012 (w bardzo silnie obsadzonej konkurencji 50 chórow z całej Polski).

Chór "Echo Kresów” w 2012 roku zdobył nie tylko uznanie Polskiej publiczności, ale także uznanie fachowców muzyki chóralnej . Efektem tego to szereg propozycji koncertowych dla Chóru w 2013 r.
w miastach Polski … i nie tylko. W najbliższych planach chóru „ Echo Kresów” to uczestnictwo
w festiwalach ogólnopolskich m.in. Gorzów Wielkopolski, Żary, Kraków , Warszawa i międznarodowych Mikołajki oraz szereg koncertów w różnych miastach Polski zgodnie z otrzymanymi zaproszeniami.
Chór „Echo Kresów” godnie chce promować miasto Kędzierzyn-Koźle oraz województwo opolskie poprzez swoje koncerty będąc jednocześnie emisariuszem kresowej kultury.
Aktualnie chór pracuje nad nowym repertuarem oraz nagraniem swojej pierwszej płyty, poszukuje pilnie sponsorów , którzy pomogliby w realizacji tak śmiałych planów koncertowych i artystycznych.

Kontakt z zespołem :

Adam Wołkowski - dyrektor chóru „Echo Kresów” Kędzierzyn-Koźle

tel: 605081831 , 774821912
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.